W holu głównym Pałacu Kultury i Nauki odbyło się podsumowanie działań pomocowych niesionych w okresie jesienno-zimowym przez Caritas Polska oraz Straż Miejską m.st. Warszawy osobom bezdomnym przebywającym poza ośrodkami pomocy.
Według przybliżonych szacunków Straży Miejskiej poza ośrodkami pomocy przebywa obecnie na terenie Warszawy co najmniej 600 osób bezdomnych. Ich sytuacja jest szczególnie trudna zimą, kiedy temperatury spadają poniżej zera.
Jesienno-zimowa akcja Caritas Polska przyniosła 46 279 zł wpłat od indywidualnych ofiarodawców zebranych poprzez serwis www.pomagam.caritas.pl Z przekazanych środków Caritas Polska zakupiła 225 śpiworów i małych termosów na gorącą zupę i herbatę, 100 ciepłych koców, 100 polarów z kapturem, 75 par butów, 60 ciepłych kurtek, 56 czapek i 125 par skarpet za łączna sumę 27 480 zł. Pozostałe środki finansowe zostaną przekazane na podobne zaopatrzenie osób bezdomnych w następnym sezonie jesienno-zimowym. Akcja uruchomiła wyjątkową ofiarność w społeczeństwie. Wszystkie dary zostały przekazane dzięki zaangażowaniu wyspecjalizowanych patroli Straży Miejskiej.
- Dzięki funkcjonariuszom pracownicy Caritas mogli dotrzeć w nawet najbardziej ukryte miejsca przebywania osób bezdomnych. Pomoc ta nie byłaby możliwa bez zaangażowania ofiarodawców. - powiedział ks. Marek Dec, wicedyrektor Caritas Polska.
Znaczenie i wagę działań pomocowych prowadzonych przez Caritas i Straż Miejską podkreślił Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent m.st.Warszawy.
O tym, jak ważne jest wsłuchiwanie się w potrzeby drugiego człowieka i o wdzięczności osób bezdomnych opowiedzieli przedstawiciele funkcjonariuszy zaangażowanych we wspólne działania z Caritasem: Alfred Paplak - starszy inspektor z IV Oddziału Terenowego oraz Paweł Stabryn - inspektor z IV Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy.
Akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego” pomogła wielu osobom bezdomnym przetrwać zimowy okres. Wraz z patrolami Straży Miejskiej przedstawiciele Caritas docierali do miejsc, w których przebywali bezdomni. Były to pustostany, kanały ciepłownicze, namioty i szałasy.
Towarzysząca briefingowi wystawa fotograficzna „Trochę ciepła dla bezdomnego”, która przedstawia codzienne życie osób bezdomnych jest niezamierzonym, dodatkowym owocem wspólnej akcji. Wystawę można oglądać w holu głównym Pałacu Kultury do 19 kwietnia 2016 r. Autorzy zdjęć: Paweł Kęska, Dariusz Lewandowski.
Fot. Trochę ciepła dla bezdomnego. Briefing prasowy.
2025-06-09 11:45:52
Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej chce przyciągnąć na widownię coraz młodsze pokolenia, stąd też pomysł na współpracę ze studentami i doktorantami warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Owocem jest spektakl „Prawdziwa historia Czarodziejskiego fletu” – nowa interpretacja mozartowskiego arcydzieła. Alicja Węgorzewska zapewnia, że ten tytuł na stałe zagości w repertuarze WOK-u.